Lektura książki pt. Panie Czarowne ze strony www.taniaksiazka.pl to dla wielu może być pierwsze spotkanie z twórczością Jakuba Ćwieka. Mamy w tej powieści małe miasteczko Głuchołazy, na granicy polsko-czeskiej, które ma w herbie kozią głowę. To tutaj w XVII wieku wieszano kobiety podejrzane o czary. Większość z nich trafiła na to terytorium bez wyraźnego powodu.

Kogo znajdziemy na kartach tej powieści?

Odnajdziemy tutaj dwadzieścia dwie osoby, w tym dwadzieścia kobiet, dwóch mężczyzn. Bunia, czyli najstarsza z kobiet, znała je wszystkie, a z trzema z nich wymieniła nawet pocałunki i sekrety. Siedem z nich praktykowało coś, co chyba możemy nazwać czarami. Uzdrawiali, umacniali, pomagali w sprawach miłosnych i użyczali swoich ust na ciche szepty zmarłych. Niektóre kobiety mogłyby zostać uznane za szalone.

Powieść o magii

Powieść “Panie Czarowne” to historia z gatunku fantastyki, ale obfitująca w wątki obyczajowe. Na początku może się to okazać trochę nudne i długie w lekturze. Autor powoli zaprasza nas w utworzony przez siebie świat. Sam styl pisania jest lekki, więc czyta się to wszystko bardzo szybko. Przenosimy się do Głuchołaz, miasteczka, w którym w XVII wieku powieszono kobietę podejrzaną o uprawianie czarów. Spotkamy tam wiele magii. Na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie. Autor stworzył ciekawych bohaterów, którzy nie powielają stereotypów. Same czarownice, których talenty możemy podziwiać na co dzień, zostały dobrze przedstawione.

Skąd pochodzi pomysł na fabułę?


Sam pomysł na opowieść opartą na legendzie jest intrygujący. Ćwiek opisuje rzeczywiste miejsca i wydarzenia, ale modyfikuje je na potrzeby powieści. Oparta ona jest na badaniach dr Pawła Szymkowicza, co nadaje opowieści nutę realizmu. Autor porusza również kontrowersyjne tematy, w tym gwałt, homoseksualizm, a na domiar złego w to wszystko zamieszany jest Kościół. Autor stworzył magiczną lekturę, ale jest w niej również miejsce na problemy życia codziennego. Ogólnie książka dobrze się prezentuje.